BLOG
Nasz portal pomaga przedsiębiorcom w znalezieniu Inwestorów oraz prezentuje ciekawe formy inwestycji

Kupię firmę od ręki

 

Kupię firmę, z taka myślą przyszły inwestor udaje się do pośrednika. Istnieje wielu pośredników, którzy zajmują się sprzedażą gotowych firm. Wychodzą oni na przeciw oczekiwaniom swoich klientów. W swojej ofercie posiadają szeroki wybór firm na sprzedaż. Oferta jest bardzo zróżnicowana. Są takie z historią i całkiem nowe, duże i małe, tworzone niemalże od ręki, spełniając życzenia wymagającego klienta.

Kupię firmę, tylko gdzie? Kupić firmę można wszędzie. Firmy na sprzedaż porozrzucane są po całym świecie i nie ma prawdopodobnie miejsca, gdzie nie można byłoby prowadzić działalności. Biura pośredniczące w transakcjach kupna i sprzedaży oferują również swoim klientom przedsiębiorstwa, które zostały przez nich założone. Inne są dokładnie sprawdzone. Audyt wyklucza ciążące na firmie zobowiązania, względem wierzycieli oraz organów podatkowych.

Oferta pośredników jest bardzo bogata. Trudno nawet wyobrazić sobie jaką firmę, gdzie i za ile można kupić dopóki nie zainteresujemy się tym tematem szerzej. Zanim obrotny przedsiębiorca pomyśli - kupię firmę, taka już z pewnością istnieje! Przybliżmy zatem podstawowe kryteria według jakich klienci mogą wybierać.

.
 

Kupię spółkę z aktywnym VAT i VAT UE

Aktywne spółki z VAT po nabyciu przez klienta, są w pełni gotowe do działania. Nabywca może prawie natychmiast dokonywać wszystkich czynności m.in. zawierać umowy, wystawiać faktury VAT z danymi nowego przedsiębiorstwa. Spółki takie posiadają pełną rejestrację co oznacza, że posiadają Regon, numer NIP, wpis do KRS. Ponadto zarejestrowane są jako aktywne podmiotu w rejestrach VAT oraz VAT UE.

Sprzedawcy oferujący gotowe przedsiębiorstwa zatroszczyli się również o to, by spółki takie posiadały na bieżąco i w terminach składane deklaracje. Mowa tutaj o deklaracji VAT oraz pliki JPK_VAT wymagane przez organy podatkowe. Ponadto spółki te są „czyste” co oznacza, że nie prowadziły wcześniej działalności gospodarczej. Nie posiadają tym samym, żadnych długów ani innych zobowiązań.

Kapitał zakładowy spółek może być różny. Zazwyczaj jest to kwota ok 5 000,00 zł (można ją zmienić) oraz udziały w umowie spółki do rozdysponowania przez nowego nabywcę. Spółka posiada również określone kody PKD, które zgłaszane są do Krajowego Rejestru Sądowego, określające rodzaj prowadzonej działalności. Odrębnym wnioskiem złożonym do KRS przez nowych właścicieli można je zmienić lub usunąć.

.

Zakup spółki bez aktywnego VAT i VAT UE

Nie każdy przedsiębiorca będzie mógł prowadzić działalność ze zwolnieniem z VAT. Istnieją bowiem przepisy prawne regulujące te kwestie, w których prawodawca określił zasady korzystania ze zwolnień i wyłączeń. Obowiązek zgłoszenia przedsiębiorstwa podlegającego zgłoszeniu do VAT uzależniony jest od wysokości obrotu oraz od rodzaju prowadzonej działalności. Ponadto obowiązuje ustawowy katalog towarów i usług, których sprzedaż wyklucza wyłączenie z VAT.  

W roku 2020 prawodawca określił limit zwolnienia podmiotowego z VAT, który wynosi 200 000 zł w skali roku. W związku z tym podmiotami uprawnionymi do skorzystania ze zwolnienia  są przedsiębiorcy, u których obrót ze sprzedaży opodatkowanej w 2019 roku nie przekroczył sumy 200.000 zł.

Istnieje jeszcze jedna przesłanka umożliwiająca skorzystanie ze zwolnienia, jest nim moment rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli działalność rozpoczyna się w trakcie roku podatkowego, a przychody ze sprzedaży nie przekroczą określonego progu wówczas przedsiębiorca może prowadzić działalność nie będąc czynnym podatnikiem VAT.

Warto dodać, że kwotę limitu oblicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Wniosek nasuwa się sam. Aby wyliczyć proporcjonalną kwotę limitu uprawniającą do skorzystania ze zwolnienia z VAT, należy skorzystać ze wzoru: 200.000 zł × LD/365, gdzie LD - oznacza liczbę dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku.

 

Kupię firmę - spółkę offshore

Spółki offshore'owe, to firmy które nie działają w kraju swojej siedziby. Taka zależność pozwala na mocy przepisów międzynarodowych ograniczyć obciążenia fiskalne. Klient, który chce kupić firmę jest tego świadomy i chętnie skorzysta z takich ofert gdyż, zależy mu na znacznym zmniejszeniu obciążeń podatkowych. W swojej ofercie wiele biur pośredniczących w zakupie firm oferuje takie rozwiązania i posiada spółki ulokowane w wielu jurysdykcjach na całym świecie. Mowa tutaj o tak egzotycznych miejscach jak Dominikana, Seszele, Liberia, Gambia czy Wyspy Marshalla.

Spółki, które zostały zarejestrowane w innym kraju, w którym nie prowadzą działalności operacyjnej zmniejszają dzięki temu koszty opodatkowania. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt podatkowy. Czy kraj siedziby spółki ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, gdzie spółka będzie prowadzić zarząd i gdzie będzie dokonywać czynności zarobkowych?  Dla przykładu spółki prawa panamskiego odpowiadają wyłącznie przed sądem w Panamie. Oznacza to, że żaden polski urząd nie może ingerować w ich działalność.

Kategorie: firmy na sprzedaższukam inwestoraspółka z oo sprzedam
//M.K.

Zdjęcie poglądowe
Fot.: https://unsplash.com/photos/uCMKx2H1Y38Zobacz również

Wycena przedsiębiorstwa, czy można samodzielnie wycenić własną firmę?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często stają przed dylematem ile tak naprawdę warte jest przedsiębiorstwo. Taka wycena jest bardzo potrzebna w celu realizacji wielu zdarzeń gospodarczych. A wśród nich najistotniejszymi są – sprzedaż udziałów, pozyskiwanie inwestora, ubieganie się o kredyt czy tez sprzedaż firmy. Wycena to po prostu określenie całkowitej wartości przedsiębiorstwa przy zastosowaniu wybranych...

Oszczędności w firmie – sposoby na redukcję kosztów

Wiele firm boryka się z problemami wydatków, właściciele muszą wprowadzać oszczędności. Jednak oszczędności to tak naprawdę nie tylko wydatki ale i rozwój firmy. Często sami pracownicy patrzą przychylnie na optymalizację kosztów, dzięki wdrożeniu automatyzacji procesów, zrealizowanych jest więcej zadań a pracownik może liczyć na realne profity.

Motywowanie pracowników - jak skutecznie to robić ?

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Jak napisać wezwanie do zapłaty - prosty przykład

Wezwanie do zapłaty to narzędzie tzw. miękkiej windykacji oraz sposób polubownego załatwienia sprawy z dłużnikiem. Jest to wymóg aby wystąpić na ścieżkę sądową. Zdarza się, że mamy do czynienia z nierzetelnym kontrahentem i musimy odzyskać swoją należność. Takie wezwanie powinno spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim należy poinformować o istniejącym zobowiązaniu oraz jego wysokości. Trzeba też ustanowić termin na uregulowanie należności, a także poinformować o konsekwencjach, wynikających z przekroczonego terminu

Promowanie produktu - jak skutecznie promować produkt w internecie

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Struktura biznesplanu: z czego powinien składać się biznesplan?

Biznesplan to swego rodzaju dokument sporządzany przy ubieganiu się o wszelkiego rodzaju dofinansowania. Powinien zawierać rzeczowe dane. Struktura biznesplanu głównie zależy od wielkości firmy, oraz tego w jakim celu jest sporządzany. Przed przygotowaniem biznesplanu, warto byłoby ustalić jego składowe. Nie ma szczególnych wytycznych z czego ma się składać, jednak podstawowe informacje powinny być zawarte w każdym typowym biznesplanie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2024 DEALDONE
Projekt i wykonanie: sitebysite.pl