BLOG
Nasz portal pomaga przedsiębiorcom w znalezieniu Inwestorów oraz prezentuje ciekawe formy inwestycji

Struktura biznesplanu: z czego powinien składać się biznesplan?

 

Biznesplan to swego rodzaju dokument sporządzany przy ubieganiu się o wszelkiego rodzaju dofinansowania. Powinien zawierać rzeczowe dane. Struktura biznesplanu głównie zależy od wielkości firmy, oraz tego w jakim celu jest sporządzany.

Przed przygotowaniem biznesplanu, warto byłoby ustalić jego składowe. Nie ma szczególnych wytycznych z czego ma się składać, jednak podstawowe informacje powinny być zawarte w każdym typowym biznesplanie.


Taki przykładowy układ poszczególnych części może wyglądać następująco:

  1. Streszczenie – opis przedsięwzięcia
  2. Charakterystyka przedsiębiorstwa
  3. Opis usługi lub produktu
  4. Pracownicy
  5. Rynek i konkurencja
  6. Marketing i sprzedaż
  7. Plan działań
  8. Analiza finansów
  9. Załączniki

 

Pierwsza część to opis przedsięwzięcia, który można pisać też na końcu, gdy jest już gotowy cały biznesplan. Warto tutaj zawrzeć istotne informacje takie jak np. cel, wysokość środków finansowych jakimi się dysponuje, opis produktów/usług, opis kadry kierowniczej, wykaz danych finansowych...

Druga część to charakterystyka przedsiębiorstwa czyli po prostu krótki opis firmy. Tutaj z kolei podajemy ważne informacje dotyczące nazwy firmy, danych adresowych, historię przedsiębiorstwa, opisy właścicieli, czy wykaz posiadanych zasobów.
Jednak jednym z ważniejszych punktów to ten poświęcony opisowi produktu czy usługi. Chodzi tutaj o główny przedmiot działalności firmy. Przedstawiamy cechy produktu, które wyróżniają go na tle konkurencji. Warto opisać proces produkcji, przedstawić zalety ale i wady danego produktu czy usługi, można dodać projekty modernizacji, informacje o zgodności produktu z wszelkimi normami czy informacje o rentowności oferowanego produktu/usługi.

Kolejny element biznesplanu to pracownicy, czyli opis kadry zarządzającej i pracowników. Podajemy tutaj kwalifikacje, strukturę organizacyjną, opisujemy podział obowiązków pomiędzy pracownikami, zatrudnienia, szkolenia czy politykę płacową.

Rynek i konkurencja to tematy ważne, bowiem opisują otoczenie zewnętrzne firmy, opis klientów, którzy korzystają z usługi czy produktu. W tym miejscu warto zawrzeć kilka cennych informacji. Należy określić pozycję firmy na rynku, przeanalizować rynek branży na której działa przedsiębiorstwo, można stworzyć tzw Analizę SWOT czyli mocne i słabe strony, a także wspomnieć o charakterystyce klientów.

W biznesplanie nie powinno zabraknąć również informacji o tym, w jaki sposób chcemy zarabiać na swoje przedsięwzięcie czyli marketing i sprzedaż. Opisujemy tutaj również produkt czy usługę w odniesieniu do cen czy dystrybucji, bowiem należy sprecyzować jakimi kanałami i za pomocą jakiej strategii będziemy dystrybuować produkt. Można dodać też informacje na temat promocji i reklamy czyli formy kampanii promocyjnych aby dotrzeć do klienta, warto też ustalić budżet.

Harmonogram działań powinien zawierać terminy realizacji odpowiednich ruchów w przedsiębiorstwie, planowanie poszczególnych kroków czy prognozy na kolejne min. 5 lat.

Biznesplan nie może istnieć też bez przedstawienia analizy finansowej. Musimy przedstawić tutaj m.in. całkowity rachunek zysków i strat, przepływ środków pieniężnych, analizę zadłużeń i wypłacalności czy analizę płynności finansowej.

Na końcu również dodajemy załączniki, czyli wszystkie dodatki w postaci tabel, zestawień oraz inne dokumenty.

Biznesplan często jest przygotowany jako załącznik do wniosku o kredyt. Kredytobiorca bowiem powinien wykazać że nowe przedsiębiorstwo będzie rentowne. Jednak ten dokument sporządza się nie tylko w nowo-powstałych firmach ale też w  funkcjonujących, celem lepszego przygotowania np. w momentach zmiany profilu działania czy wejściem w nowy rynek, a także przejęciem.

Z kolei doświadczeni biznesmeni wspólnie twierdzą, że biznesplan ma ogromne znaczenie dla powodzenia planowanego przedsięwzięcia, pozwala bowiem uporządkować plany i określić cele, do których się zmierza. Trzeba powiem przemyśleć czy nie będzie jakichkolwiek przeszkód by zaplanowana strategia się udała. Trzeba też zawsze ustalić jakie zadania muszą być zrealizowane w pierwszej kolejności, a które są na drugim planie.

Niestety niewielu początkujących przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że dobrze napisany biznesplan to klucz do sukcesu. Większość sięga po niego w momencie starań o dotacje czy kredyt. Wtedy okazuje się, że z uwagi na brak czasu nie ma możliwości wykonania rzetelnego a co za tym idzie godnego uwagi dokumentu, co skutkuje utratą szansy na intratne dofinansowanie. Można też poszukać partnera do biznesu na naszym portalu. Warto też pamiętać o strategii wyjścia z inwestycji - jedną z nich jest wystawienie firmy na sprzedaż na portalu dla inwestorów.


Fot.: https://unsplash.com/photos/qWwpHwip31M

 Zobacz również

Wycena przedsiębiorstwa, czy można samodzielnie wycenić własną firmę?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często stają przed dylematem ile tak naprawdę warte jest przedsiębiorstwo. Taka wycena jest bardzo potrzebna w celu realizacji wielu zdarzeń gospodarczych. A wśród nich najistotniejszymi są – sprzedaż udziałów, pozyskiwanie inwestora, ubieganie się o kredyt czy tez sprzedaż firmy. Wycena to po prostu określenie całkowitej wartości przedsiębiorstwa przy zastosowaniu wybranych...

Oszczędności w firmie – sposoby na redukcję kosztów

Wiele firm boryka się z problemami wydatków, właściciele muszą wprowadzać oszczędności. Jednak oszczędności to tak naprawdę nie tylko wydatki ale i rozwój firmy. Często sami pracownicy patrzą przychylnie na optymalizację kosztów, dzięki wdrożeniu automatyzacji procesów, zrealizowanych jest więcej zadań a pracownik może liczyć na realne profity.

Motywowanie pracowników - jak skutecznie to robić ?

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Jak napisać wezwanie do zapłaty - prosty przykład

Wezwanie do zapłaty to narzędzie tzw. miękkiej windykacji oraz sposób polubownego załatwienia sprawy z dłużnikiem. Jest to wymóg aby wystąpić na ścieżkę sądową. Zdarza się, że mamy do czynienia z nierzetelnym kontrahentem i musimy odzyskać swoją należność. Takie wezwanie powinno spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim należy poinformować o istniejącym zobowiązaniu oraz jego wysokości. Trzeba też ustanowić termin na uregulowanie należności, a także poinformować o konsekwencjach, wynikających z przekroczonego terminu

Promowanie produktu - jak skutecznie promować produkt w internecie

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Poszukuję inwestora – jak nie dać się oszukać

Niezliczona ilość ogłoszeń o treści poszukuję inwestora znajduje się na specjalistycznych stronach internetowych, oferujących swoim użytkownikom możliwość kontaktowania dwóch stron w biznesowych wzajemnościach. Poszukuję inwestora, tak brzmi ich zasadniczy wątek, nie dziwi to nikogo ponieważ, inwestorzy z kapitałem stanowią nierzadko jedyną dostępną alternatywę dla upadających firm i ich właścicieli. Tych ostatnich zwyczajnie nie stać na kredyty...

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2024 DEALDONE
Projekt i wykonanie: sitebysite.pl