BLOG
Nasz portal pomaga przedsiębiorcom w znalezieniu Inwestorów oraz prezentuje ciekawe formy inwestycji

Dlaczego warto kupić istniejącą firmę zamiast zakładać startup?

23 kwietnia 2023

Zakładanie startup'u jest popularnym sposobem na rozpoczęcie własnego biznesu, ale nie zawsze jest to najlepsza opcja dla każdego przedsiębiorcy. Własny start’up to fascynująca wizja, szczególnie dla osób z dużą ilością kreatywności i pomysłów na nowe biznesy, jednak wymaga ogromnej ilości czasu, pieniędzy i energii, aby przynieść sukces. 

Kupienie istniejącej firmy może być jednak bardziej stabilnym sposobem na rozpoczęcie działalności gospodarczej i może być równie atrakcyjne, a nawet bardziej opłacalne, w zależności od sytuacji i celów biznesowych.

Oto kilka powodów, dlaczego warto kupić istniejącą firmę zamiast zakładania startup'u:

  1. Gotowa infrastruktura biznesowa

Kupując istniejącą firmę, zyskujesz gotową infrastrukturę biznesową, w tym zespół pracowników, klientów, dostawców, systemy i procesy. W przypadku startup'u, musisz zbudować wszystko od podstaw, co może wymagać dużo czasu, wysiłku i kosztów.

  1. Znana marka i reputacja

Kupując istniejącą firmę, zyskujesz również znaną markę i reputację na rynku. W przypadku startup'u, musisz zbudować swoją markę od zera, co może wymagać dużo czasu i wysiłku.

  1. Gotowe źródła przychodu

Kupując istniejącą firmę, zyskujesz gotowe źródła przychodu z istniejących klientów i kontraktów. W przypadku startup'u, musisz zdobyć nowych klientów i podpisywać nowe kontrakty, co może wymagać dużo czasu i wysiłku.

  1. Istniejąca baza danych klientów

Kupując istniejącą firmę, zyskujesz również istniejącą bazę danych klientów, którą możesz wykorzystać do dalszego rozwoju biznesu. W przypadku startup'u, musisz budować swoją bazę klientów od podstaw.

  1. Doświadczona kadra pracownicza

Istniejąca firma zazwyczaj ma już zatrudnioną i doświadczoną kadrę pracowniczą, która jest w stanie przeprowadzić nabywcę przez proces przejęcia firmy. W przeciwieństwie do startup'u, gdzie nabywca musi szukać pracowników, szkolić ich i zatrudniać, kupowanie istniejącej firmy oznacza, że ​​kadra już jest na miejscu i gotowa do pracy.

  1. Historia firmy

Istniejąca firma ma już swoją historię, co oznacza, że ​​można przejrzeć jej dokonania, sukcesy i porażki. Kupując istniejącą firmę, nabywca otrzymuje informacje o tym, jak firma działała w przeszłości, co pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości firmy. To również oznacza, że ​​firma ma już ugruntowaną pozycję na rynku, co może ułatwić rozwój biznesu w przyszłości.

  1. Mniejsze ryzyko

Kupując istniejącą firmę, ryzyko biznesowe jest zazwyczaj mniejsze niż w przypadku startup'u. Istniejąca firma ma już swoje miejsce na rynku i udokumentowaną historię finansową, co pozwala na dokładniejszą ocenę ryzyka i szans na sukces.

  1. Łatwiejszy dostęp do finansowania

Kupowanie istniejącej firmy może ułatwić dostęp do finansowania. Posiadając udokumentowaną historię finansową, łatwiej jest uzyskać kredyt lub inwestycję w celu dalszego rozwoju biznesu. W przypadku startup'u, musisz często polegać na inwestorach ryzykownych, którzy oczekują wysokich zwrotów.

Podsumowanie

Kupowanie istniejącej firmy może być równie atrakcyjne, a nawet bardziej opłacalne niż zakładanie startup'u. Gotowa infrastruktura biznesowa, znana marka i reputacja,  przychody generowane przez firmę, istniejąca baza danych klientów czy mniejsze ryzyko biznowego to tylko wybrane przemawiające za zakupem firmy.

O nas

PlatformaInwestora.pl to serwis internetowy kojarzący użytkowników mających ciekawe oferty biznesowe i kapitałowe z inwestorami szukającymi sposobów ulokowania środków finansowych. Nasz serwis pomaga w zdobyciu kapitału, w znalezieniu wspólnika, finansowaniu start up’ów, sprzedaży udziałów, całych przedsiębiorstw oraz przedstawia ciekawe formy inwestowania. Portal dociera do szerokiego grona inwestorów zarówno polskich jak i zagranicznych, a ilość ofert branżowych stawia go w czołówce serwisów inwestycji kapitałowych. Nasi pracownicy aktywnie pomagają w redagowaniu ogłoszeń inwestycyjnych ponieważ misją serwisu PlatformaInwestora.pl jest realizacja celów biznesowych naszych Klientów oraz pomoc w zawarciu  jak największej transakcji biznesowych za naszym pośrednictwem.

autor: Bartłomiej Dmitruk

 Zobacz również

Wycena przedsiębiorstwa, czy można samodzielnie wycenić własną firmę?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często stają przed dylematem ile tak naprawdę warte jest przedsiębiorstwo. Taka wycena jest bardzo potrzebna w celu realizacji wielu zdarzeń gospodarczych. A wśród nich najistotniejszymi są – sprzedaż udziałów, pozyskiwanie inwestora, ubieganie się o kredyt czy tez sprzedaż firmy. Wycena to po prostu określenie całkowitej wartości przedsiębiorstwa przy zastosowaniu wybranych...

Oszczędności w firmie – sposoby na redukcję kosztów

Wiele firm boryka się z problemami wydatków, właściciele muszą wprowadzać oszczędności. Jednak oszczędności to tak naprawdę nie tylko wydatki ale i rozwój firmy. Często sami pracownicy patrzą przychylnie na optymalizację kosztów, dzięki wdrożeniu automatyzacji procesów, zrealizowanych jest więcej zadań a pracownik może liczyć na realne profity.

Motywowanie pracowników - jak skutecznie to robić ?

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Jak napisać wezwanie do zapłaty - prosty przykład

Wezwanie do zapłaty to narzędzie tzw. miękkiej windykacji oraz sposób polubownego załatwienia sprawy z dłużnikiem. Jest to wymóg aby wystąpić na ścieżkę sądową. Zdarza się, że mamy do czynienia z nierzetelnym kontrahentem i musimy odzyskać swoją należność. Takie wezwanie powinno spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim należy poinformować o istniejącym zobowiązaniu oraz jego wysokości. Trzeba też ustanowić termin na uregulowanie należności, a także poinformować o konsekwencjach, wynikających z przekroczonego terminu

Promowanie produktu - jak skutecznie promować produkt w internecie

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Struktura biznesplanu: z czego powinien składać się biznesplan?

Biznesplan to swego rodzaju dokument sporządzany przy ubieganiu się o wszelkiego rodzaju dofinansowania. Powinien zawierać rzeczowe dane. Struktura biznesplanu głównie zależy od wielkości firmy, oraz tego w jakim celu jest sporządzany. Przed przygotowaniem biznesplanu, warto byłoby ustalić jego składowe. Nie ma szczególnych wytycznych z czego ma się składać, jednak podstawowe informacje powinny być zawarte w każdym typowym biznesplanie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2024 DEALDONE
Projekt i wykonanie: sitebysite.pl