BLOG
Nasz portal pomaga przedsiębiorcom w znalezieniu Inwestorów oraz prezentuje ciekawe formy inwestycji

Sprzedam firmę - ogłoszenie


1. NIECODZIENNY PRZEDMIOT TRANSAKCJI

Czy zdarzyło wam się wam kiedyś, cokolwiek sprzedawać? Jakiś drobiazg? Może książki zalegające na waszych półkach, zbyt małą już sukienkę, konika na biegunach, a może nieużywany rower koledze, który akurat go potrzebował? A może były to, słodkie czereśnie wprost z waszego ogrodu? Niezależnie od tego czy nabywca przychodzi do sklepu, czy też na wasz stragan po pachnące truskawki i jabłka albo też wprost do domu po odbiór wystawionej na sprzedaż hulajnogi ryzyko, związane ze sprzedażą nie jest tak wielkie jak w wypadku zakupu lub sprzedaży firmy. Kupię firmę, sprzedam firmę coraz częściej takie ogłoszenia można znaleźć w internecie. Dziś słów kilka o sprzedaży i zakupie firmy bo i taki „towar”, można kupić lub też, sprzedać.

 

1.1. POBUDKI DECYZJI SPRZEDAŻY

Kim są osoby, które zamieszczają ogłoszenie sprzedam firmę lub kupię firmę? Zastanawiacie się pewnie kto taki sprzedaje firmę i dlaczego? Otóż powodów może być naprawdę wiele i nie muszą być one tylko i wyłączne desperackie. Poczynając od wierzycieli na głowie, komorników, którzy wciąż pukają do drzwi firmy przez różne przypadki losowe takie jak utrata zdrowia, skomplikowane relacje rodzinne, nadmiar obowiązków, brak spadkobierców i wiele jeszcze innych przyczyn może zmusić bądź powodować chęć sprzedaży przez właściciela jego, przedsiębiorstwa.

Powiedzieliśmy już, że ktoś, kto daje ogłoszenie sprzedam firmę, kupię firmę decydując się na sprzedaż firmy może być zarówno w poważnym kłopocie lub też, sytuacji bez wyjścia, powodowany nadmiarem obowiązków bądź w posiadaniu innych ważniejszych dla niego, źródeł dochodu i szuka nabywcy, dla swojego interesu. Zależy mu wszak na tym by ktoś kontynuował, jego biznes. Szkoda mu zwyczajnie likwidować działalności szczególnie gdy, biznes dobrze prosperuje, a sam sprzedający zamierza inwestować w inne źródła być może bliższe jego sercu.

 

1.2. ZAINTERESOWANI KUPNEM I SPRZEDAŻĄ FIRMY

Czy sprzedaż odbywa się w oparciu o czysto biznesowe powody czy też inne, decydują sami zainteresowani. Po jednej ze stron jest sprzedawca, który daje ogłoszenie sprzedam firmę, a po drugiej stronie stoi nabywca, który chce kupić firmę. Nasz, przysłowiowy Jan Kowalski. Pan Jan Kowalski może być naprawdę uczciwym biznesmenem, który dysponuje określoną kwotą pieniędzy i zwyczajnie szuka okazji do inwestycji i pomnażania swojego kapitału.  Stać go na to, ma zasobny portfel, wyobraźnię i pomysły na realizacje dużych planów biznesowo-gospodarczych.

Poza nim, na rynku działają także eksperckie podmioty, które zajmują się profesjonalną sprzedażą i kupnem firm, na czym zarabiają. Czy zamiary kupującego i sprzedającego są zgodne? Tego nie wie nikt dopóki taka firma nie zostanie sprzedana, bądź kupiona. Niezależnie zatem od tego czy będzie to indywidualny nabywca czy jakaś grupa kapitałowa, intencje kupującego i sprzedającego pozostają ich wyłączną tajemnicą.

 

1.3. SPRZEDAM FIRMĘ „ZA ZŁOTÓWKĘ”

Należy wspomnieć tutaj o tym, że sprzedany podmiot gospodarczy np. „za przysłowiową złotówkę” może z łatwością wybawić dłużnika z ogromnego kłopotu. Wobec jego wierzycieli oraz zdjąć ciężar z pleców nieszczęśnika, któremu jego przedsiębiorstwo ciąży niczym kula u nogi. Wątpliwą natomiast, pozostaje kwestia czy nowy nabywca ma zamiar spłacić długi poprzednika? Wszak nowy nabywca chce przede wszystkim zarobić duże pieniądze. W biznesie nie chodzi przecież o to by dokłada ale by osiągać wymierne korzyści z inwestycji. W tym artykule poprzestaniemy jednak na tych kilku krótkich informacjach. Nie będziemy doszukiwać się motywacji nabywcy lub sprzedawcy.

 

2. ZALETY NABYCIA GOTOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

Powiemy teraz o zaletach nabycia gotowego przedsiębiorstwa, spółki czy innego podmiotu gospodarczego. Ogłoszenie sprzedam lub kupię firmę wszak bardzo interesująco brzmi. Załóżmy, że jest do sprzedania dobrze prosperująca firma. Z odpowiednim majątkiem, z wypracowaną przez lata marką, załogą zatrudnionych w niej ludzi, całym zapleczem administracyjnym, księgowym, może nawet i stołówką pracowniczą albo jakimś hotelem, etc. Co zatem będzie istotne dla przyszłego nabywcy, który zdecyduje się kupić taki podmiot?  Czynników, które przeważą za kupnem będzie naprawdę sporo. Wymienimy tutaj kilka z nich.

 

2.1. ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI OD ZARAZ

Jednym z pierwszych argumentów będzie rozpoczęcie prowadzenia działalności od zaraz, niemalże z dnia, na dzień. Po dopełnieniu nielicznych obowiązków nowy właściciel, może zacząć prowadzić swój wymarzony biznes bez zbędnej zwłoki. Nie traci przy tym czasu na kompletowanie np. parku maszyn, tworzenie linii produkcyjnych czy gromadzeniu majątku w postaci floty transportowej jeśli firma zajmuje się transportem albo budową sieci sklepów jeżeli trudni się sprzedażą czy tez świadczeniem usług w licznych punktach usługowych. Nie jest także zmuszony, prowadzić długich i czasem kosztowych rekrutacji wyszukując, wykwalifikowanych pracowników. Poniekąd jego przyszła załoga pracuje lub jest w gotowości, podjąć działania na rzecz nowego właściciela. Dział administracyjny, księgowość, kadry, sprzedawcy i przedstawiciele marki, profesjonalna obsługa klienta, filie porozrzucane po kraju, a może nawet za granicą świetnie działają utrzymując najwyższy poziom usług. Jest to jeden z powodów dlaczego warto zatrzymać się przy opcji zakupu gotowego przedsiębiorstwa.

 

2.2. SPRZEDAM FIRMĘ BEZ ZBĘDNYCH FORMALNOŚCI

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za kupnem będzie minimum formalności przed organami administracyjnymi. Nierzadko wystarczy jedna wizyta (niekoniecznie nawet osobista, ponieważ można złożyć podpisy poświadczone notarialne) u notariusza by cieszyć się nowym nabytkiem. Bez formalności zakładania spółki, lub działalności gospodarczej ponieważ gotowy podmiot gospodarczy posiada wszak już min: REGON, NIP, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, wpis do CEIDG, zgłoszenie do VAT, wszystkie pozwolenia, wymagane koncesje, prawa własnościowe, umowy pomiędzy kontrahentami, określone rynki zbytu, itp.

Może się jednak zdarzyć, że nowy nabywca będzie chciał przekształcić daną firmę przez jej np. rozbudowę lub też specjalizację. Zrobi to tylko w jednym zakresie działalności dostosowując ja do własnych potrzeb biznesowych lub łącząc z wcześniejszym działaniem. Ma do tego prawo jako nowy właściciel jednakże, takie zabiegi będą już wymagały czasu na czynności formalne przed organami administracji państwowej. Niemniej wszystko to, sprzyja ułatwionemu i przyśpieszonemu działaniu dla tych, którzy świetnie wiedzą jak poprowadzić taki okręt ku przygodzie.

 

2.3. MOTYWY ZAKUPU

Wspomnieliśmy już wcześniej, że jednym z nich może być marka firmy. Otwiera ona drzwi do dalszych działań podejmowanych przez nabywcę. To jedna z podstawowych wartości kupowanych przez nowego właściciela. Innymi mogą być możliwości brania udziału w przetargach, składania wniosków o dopłaty, starania się o dofinansowanie z funduszy strukturalnych, zawierania nowych kontraktów lub szczególnych umów. Wyrobiona pozycja na giełdzie i obrót papierami wartościowymi, akcjami bądź udziałami też staje się ułatwiony. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele, a ogranicza je tylko ludzka wyobraźnia choć złośliwcy powiedzą, że portfel również.

 

2.4. KUPNO FIRMY TO GOTOWY POMYSŁ NA BIZNES

Każdy pomysł rodzi się z potrzeby, którą ktoś dostrzega, później ją analizuje, tworzy plan, zbiera środki by w końcowym efekcie dostarczyć oczekiwany produkt bądź usługę. Bywa i tak, że potencjalny nabywca może nie wiedzieć, iż dana rzecz jest jemu potrzebna lub też niezbędna dopóki nie odkrywa jej istnienia! To już zamierzone działania sprzedawców, którzy wykorzystują do swoich działań cały wachlarz umiejętności handlowych. Oparte są one na badaniach psychofizycznych swoich klientów powodując ich pożądane zachowania. Skupimy się teraz na pomysłach.

Internet daje nieograniczone możliwości jeśli chodzi o pomysły na biznes. Wiele portali skupia podmioty zajmujące się np. franczyzami. Zachęcając w nich do inwestowania dużych pieniędzy i podsuwając gotowe pomysły na biznes. Z pewnością wiele z takich pomysłów jest dobrym sposobem na rozpoczęcie „niekoniecznie własnej” (bo tak naprawdę pracujemy dla kogoś) działalności ale my, skupimy się na kupnie  biznesu, który stanie się tylko nasz.

 

3. SPRZEDAŻ JEDNOOSOBOWEJ FIRMY

 

3.1. WYMAGANA UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY

Jednoosobowa działalność jest związana z faktem, że została założona i prowadzi ją osoba fizyczna. To na jej wniosek przy użyciu jej danych osobowych (imię i nazwisko) organy administracyjne dokonują szeregu czynności by firma rozpoczęła swoją działalność. Czy zatem, jej sprzedaż jest możliwa? Sprzedaż całego majątku i zbudowanej sieci powiązań biznesowych jak najbardziej jednakże, nowy właściciel będzie musiał zarejestrować działalność na swoje nazwisko. W przypadku zbycia i kupna konieczna jest umowa pomiędzy stronami. Przepisy, które regulują ten proces zawiera kodeks cywilny. Wymaga on bowiem, sporządzenia umowy w formie pisemnej z notarialnie poświadczonymi podpisami obu stron. Kiedy jednak dochodzi do sprzedaży całego przedsiębiorstwa, łącznie z jego nieruchomościami niezbędne jest sporządzenie aktu notarialnego.

 

3.2. ZACHOWANIE NAZW STOSOWANYCH PRZY ZAKUPIE FIRMY

Sprzedam firmę, kupię firmę razem z nazwą. Niby oczywista sprawa i zrozumiała dla nabywcy ale czy można sprzedać lub kupić określenia, stosowane przez firmę? Okazuje się, że owszem. Te wpisane do CEIDG (a także inne, np. nazwę posiadanego serwisu www, usługi, itd.). W takim wypadku, nabywca zakładając działalność na swoje imię i nazwisko może wykorzystać jedno z takich określeń wpisując je do rejestru CEIDG. Przykład: firma o nazwie „POL-STEP Nowak” po sprzedaży może mieć nową nazwę „POL-STEP Szmidt”. Będzie to istotna zmiana dla obecnych klientów takiego przedsiębiorcy, ponieważ marka będzie kojarzyła się z dotychczasową przy jednoczesnej zmianie właściciela.

 

3.3. PRZENIESIENIE PRAW Z TYTUŁU NABYCIA

Służy temu cesja, która dotyczy min umów współpracy, umów z dostawcami usług (min. energii, usług telekomunikacyjnych, ubezpieczeń, itp.), umów z kontrahentami zawartymi przez poprzedniego właściciela. Nie każda cesja jednak wymaga wizyty u notariusza. Ta, która tego wymaga dotyczy wierzytelności wobec, których zbywca (nasz sprzedający) złożył do sądu pozew o zapłatę przeciw dłużnikowi. Ponadto przeniesienie praw nie zawsze wymaga zgody drugiej strony chyba, że  wierzytelności opatrzone są specjalnym zapisem w umowie, która nakazuje dokonania cesji.

 

3.4. ZOBOWIĄZANIA PODATKOWE ORAZ WOBEC WIERZYCIELI

Kupując firmę możemy także nabyć jej zadłużenie i to zarówno, wobec wierzycieli jak i budżetu państwa. Co w sytuacji kiedy tak się właśnie, stanie?

Wobec powyższych wierzycieli firmy odpowiadają wtedy, dwie osoby. Pierwsza z nich to były właściciel, a druga to nowy nabywca. Nowy nabywca przed kupnem firmy powinien wiedzieć o każdej wierzytelności. W praktyce nie zawsze to jest możliwe. Jeżeli zatem pomimo "zachowania należytej staranności" nowy właściciel (nabywca) nie wiedział o zadłużeniu może być  zwolniony od jej zapłaty wobec wierzycieli. Zapłata wierzytelności jest wówczas egzekwowana od sprzedającego, który odpowiada całym swoim majątkiem. Przypomnieć także należy, iż wierzyciel sam może dokonać wybory, który z dłużników zostanie obciążony wierzytelnością. 

Kategorie: sprzedam firmę transportowąposzukuję inwestorasprzedam firmę sprzątającą
//M.K.

Zdjęcie poglądowe
Fot.: https://unsplash.com/photos/YXemfQiPR_EZobacz również

Wycena przedsiębiorstwa, czy można samodzielnie wycenić własną firmę?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często stają przed dylematem ile tak naprawdę warte jest przedsiębiorstwo. Taka wycena jest bardzo potrzebna w celu realizacji wielu zdarzeń gospodarczych. A wśród nich najistotniejszymi są – sprzedaż udziałów, pozyskiwanie inwestora, ubieganie się o kredyt czy tez sprzedaż firmy. Wycena to po prostu określenie całkowitej wartości przedsiębiorstwa przy zastosowaniu wybranych...

Oszczędności w firmie – sposoby na redukcję kosztów

Wiele firm boryka się z problemami wydatków, właściciele muszą wprowadzać oszczędności. Jednak oszczędności to tak naprawdę nie tylko wydatki ale i rozwój firmy. Często sami pracownicy patrzą przychylnie na optymalizację kosztów, dzięki wdrożeniu automatyzacji procesów, zrealizowanych jest więcej zadań a pracownik może liczyć na realne profity.

Motywowanie pracowników - jak skutecznie to robić ?

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Jak napisać wezwanie do zapłaty - prosty przykład

Wezwanie do zapłaty to narzędzie tzw. miękkiej windykacji oraz sposób polubownego załatwienia sprawy z dłużnikiem. Jest to wymóg aby wystąpić na ścieżkę sądową. Zdarza się, że mamy do czynienia z nierzetelnym kontrahentem i musimy odzyskać swoją należność. Takie wezwanie powinno spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim należy poinformować o istniejącym zobowiązaniu oraz jego wysokości. Trzeba też ustanowić termin na uregulowanie należności, a także poinformować o konsekwencjach, wynikających z przekroczonego terminu

Promowanie produktu - jak skutecznie promować produkt w internecie

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Struktura biznesplanu: z czego powinien składać się biznesplan?

Biznesplan to swego rodzaju dokument sporządzany przy ubieganiu się o wszelkiego rodzaju dofinansowania. Powinien zawierać rzeczowe dane. Struktura biznesplanu głównie zależy od wielkości firmy, oraz tego w jakim celu jest sporządzany. Przed przygotowaniem biznesplanu, warto byłoby ustalić jego składowe. Nie ma szczególnych wytycznych z czego ma się składać, jednak podstawowe informacje powinny być zawarte w każdym typowym biznesplanie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2024 DEALDONE
Projekt i wykonanie: sitebysite.pl