BLOG
Nasz portal pomaga przedsiębiorcom w znalezieniu Inwestorów oraz prezentuje ciekawe formy inwestycji

SpeedUP Venture Capital Group

Logo: SpeedUP Venture Capital Group
Nazwa: SpeedUP Venture Capital Group
WWW: www.speedupgroup.com
Kontakt: zglosprojekt@speedupgroup.com
Obszar
zainteresowań:
Obszary zainteresowania: SpeedUp Venture Capital Group interesują rozwiązania z obszaru consumer internet, fintech, martech, IoT oraz hardware.
Opis

Działalność: SpeedUp Venture Capital Group to grupa funduszy inwestujących na wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstwa (seed, pre-revenue i early growth). W obszarze zainteresowań funduszy znajdują się firmy i przedsiębiorcy z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy dzięki opracowanym przez siebie rozwiązaniom chcą zdobyć globalny rynek. Horyzont inwestycyjny wynosi od 3 do 8 lat.
 

Geneza: Fundusz powstał w 2009 roku. Założyli go współpracujący już wcześniej z sobą Arkadiusz Piechocki, Michał Lehmann i Bartłomiej Gola. Partnerzy wspólnie stworzyli BTL Group – czołową firmę w Polsce, która wówczas zajmowała się marketingiem bezpośrednim. Jeszcze w czasie tworzenia BTL Group zaczęli selektywnie inwestować zgromadzony kapitał w pojedyncze pomysły, które wydawały im się ciekaw biznesowy i były zbliżone do działalności, którą prowadzili. W ten sposób, kiedy jeszcze słowo startup nie było znane, realizowali pierwsze inwestycje. Po sprzedaży BTL Group do Omnicom zdecydowali z inwestycji w ciekawe projekty biznesowe zrobić główną oś swoich działań i tak, w dużym skrócie powstał SpeedUp Group.
 

Fundusz nie inwestuje w projekty, które zamykają się w prezentacji. Od founderów, w których projekty decyduje się zainwestować oczekuje czegoś więcej – co najmniej MVP czyli minimalnej, podstawowej wersji produktu, którą można testować.
 

Kwota inwestycji: W zależności od projektu i stopnia jego zaawansowania w pojedynczą firmę możemy zainwestować od kilkuset tysięcy złotych do 5 milionów złotych.
 

Przykłady inwestycji: Obecnie w portfolio funduszu znajduje się ponad 50 spółek, należą do nich między innymi:

  • Legimi (firma udostępnia dostęp do ebooków w modelu abonamentowym),
  • Omni3D (producent drukarek 3d dla przemysłu),
  • ACR Systems (firma produkująca stabilizatory do kamer, tzw. gimbale)
  • Let’s Deliver


Wady i zalety polskich startupów: Polscy pomysłodawcy tworzą technologie na naprawdę niezłym poziomie. Możemy to odnieść do Niemiec, gdzie można spotkać wiele osób z doświadczeniem np. w sprzedaży czy marketingu, ale brakuje wiedzy technologicznej, dzięki której powstają ciekawe technologie. Bardzo pozytywne jest to, że coraz częściej pomysłodawcy zaczynają się otwierać i nie boją się mówić o pomysłach nad którymi współpracują i widzą wartość w tym, że warto rozmawiać bo dzięki temu pomysł, który realizują może zyskać.
 

Jeśli chodzi o wady – brakuje kompletnych zespołów, czyli takich, które mają i znakomitego technologia, który wykonuje świetną pracę, ale mają z drugiej strony świetną osobę, która odpowiada za to by tą technologię sprzedać.


 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2024 DEALDONE
Projekt i wykonanie: sitebysite.pl