BLOG
Nasz portal pomaga przedsiębiorcom w znalezieniu Inwestorów oraz prezentuje ciekawe formy inwestycji

Protos VC

Logo: Arkley – Akcelerator VC
Nazwa: Protos VC
WWW: www.protos.vc
Kontakt: projekty@protos.vc
Obszar
zainteresowań:
Projekty z jakich branż: ogólnie pojęty internet i mobile, przy czym specjalizujemy się w modelach biznesowych, a konkretnie marketplace i SaaS, gdzie dysponujemy największym doświadczeniem dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej pomóc założycielom w budowaniu ich firmy i osiągnięciu sukcesu.
Opis

Działalność i geneza: Fundusz powstał w 2013 r. jako przedłużenie naszego wcześniejszego wspólnego inwestowania jako aniołowie biznesu. Założycielom funduszu udało się zainwestować między innymi w takie projekty jak Brainly.com, Znanylekarz.pl (Docplanner.com) czy też Infakt.pl więc zdecydowaliśmy się założyć fundusz VC aby inwestować na szerszą skalę. Fundusz został założony przez 5 osób, które łączą w sobie doświadczenia zarządzania funduszami VC oraz PE oraz budowania startupów internetowych.
 

Na jakim etapie musi być projekt: najlepiej gdyby założyciele dysponowali działającym produktem generującym przychody przynajmniej od kilku miesięcy. Co do zasady nie inwestujemy w powerpoint companies. Chcemy zobaczyć działające unit economics projektu.
 

Kwota inwestycji: Średnio fundusz w jeden projekt inwestuje około 1 mln zł. Najmniej w jeden projekt zainwestował 50 tyś zł a najwięcej 3,5 mln zł.
Przykłady inwestycji: Fundusz zainwestował w 15 spółek. Z trzech spółek nastąpiło wyjście więc obecnie w portfelu funduszu znajduje się 12 startupów. Spośród nich 8 to projekty typu marketplace / lead generation a 4 typu Software as a Service.
 

Najbardziej znane to:

  • Lokalnyrolnik.pl, czyli marketplace zdrowej żywności prosto od rolnika.
  • Lavito.pl – platforma pozwalająca zabukować online wizytę u fryzjera lub kosmetyczki
  • Wedding.pl – marketplace usług ślubnych
  • Pobistro.com – software point of sale dla gastronomii
  • Gamekit.com – leadgeneration branży gamingowej
  • Shoplo.com – CMS do zakładania własnego sklepu internetowego
  • Positionly.com – software do analityki SEO
  • Starofservice.com – marketplace usług lokalnych


Największy sukces funduszu: dopiero przed nami bo spółki w naszym portfelu cały czas rosną:)


Największa porażka inwestycyjna: kilka spółek, w które mieliśmy zainwestować ale z różnych względów tego nie zrobiliśmy.


Zalety polskich pomysłodawców: ogólnie pojęta przedsiębiorczość oraz dobre umiejętności technologiczne.


Wady polskich pomysłodawców: brak wiedzy o skalowaniu biznesu oraz patrzenie na swój biznes w zbyt krótkiej perspektywie.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2024 DEALDONE
Projekt i wykonanie: sitebysite.pl