BLOG
Nasz portal pomaga przedsiębiorcom w znalezieniu Inwestorów oraz prezentuje ciekawe formy inwestycji

Biznes na sprzedaż powody decyzji

 

Powody sprzedaży biznesu

Zapewne każdemu po lekturze ogłoszeń zamieszczanych na stronach internetowych pojawia się pytanie, dlaczego ktoś chce sprzedać swój biznes? Jest sporo ofert, które zachęcają nas byśmy kupili świetnie prosperujący interes. Bardzo często przy ogłoszeniu biznes na sprzedaż jest dodatkowa informacja, że sprzedający poszukuje kogoś poważnie myślącego o takiej transakcji i wymienia powody decyzji. My ludzie, mamy coś takiego w naturze, że wszędzie wietrzymy spisek i wymyślamy tysiące powodów by domniemywać, jaki jest prawdziwy powód takiej decyzji.

 

Biznes na sprzedaż – względy osobiste

Względy takiego postępowania mogą być naprawdę bardzo różne. Zdarza się, że właściciel firmy, biznesu, działalności gospodarczej - niezależnie od tego, jakie by to nie było działanie biznesowe, może po prostu nie mieć swojego następcy, który mógłby kontynuować jego dzieło. Wiele osób prowadzi biznes ale nie posiada dzieci ani też bliskich krewnych, którym mogliby ofiarować dorobek swojego życia lub kontynuację działalność. Mogą oni wówczas, dojść do jedynego wnioski, że sprzedaż będzie najlepszym rozwiązaniem. Przejście na emeryturę, chęć odpoczynku, zwiedzania świata, nabycie luksusowych dóbr materialnych może stać się przesłanką do takich właśnie decyzji.

Problem może mieć również i drugą stronę. Skomplikowane więzi rodzinne nie pozwalają na podjęcie decyzji o przekazaniu majątku z powodu np. braku porozumienia w rodzinie. Pamiętajmy, że pieniądze bardzo często stanowią przeszkodę, która rodzi takie nieporozumienia wywołujące postawy roszczeniowe. Brak konsensusu w relacjach rodzinnych staje się zatem powodem do sprzedaży biznesu jako najlepszego wyjścia z kryzysowej sytuacji.

Innym osobistym powodem wystawiającym biznes na sprzedaż, może być chęć rozpoczęcia prowadzenia, zupełnie nowej działalności. W momencie kiedy ktoś pozyskał odpowiedni kapitał, najlepiej z nawiązką (jako zabezpieczenie) i dostrzega nowe możliwości realizacji siebie, staje się niczym żeglarz, który dostrzegł nowy horyzont, do którego chce płynąć! Odsprzedaje zatem firmę by skupić swoją energię i uwagę na wdrożeniu nowych rozwiązań, tworzeniu nowych technologii, zaspokojeniu nowego zapotrzebowana rynku, osiągnięcia lepszych zysków, większym prestiżu, poznaniu nowych środowisk, etc.

Bywa również, że przesłankami, które mogą prowadzić do decyzji sprzedaży biznesu są względy osobiste. Mogą one być związane ze zdrowiem, czasem dotkliwe emocjonalne zdarzenia w postaci rozwodu czy też śmierć członka rodziny. Niemałą rolę odgrywać może również brak porozumienia z dotychczasowym wspólnikiem. W sytuacji, kiedy brak poprawnych relacji ze wspólnikiem, żadne ustalenia nie przynoszą wymiernych efektów współpracy.

 

Biznes na sprzedaż - ekonomiczne i prawne powody sprzedaży

Czynniki ekonomiczno-rynkowe, nierzadko również stają się powodem podjęcia decyzji o sprzedaży biznesu. Do względów ekonomicznych zaliczyć można rosnącą konkurencję branżową, zbyt duże rozmiary przedsiębiorstwa, którego zasięg przestaje być odpowiednio kontrolowany. Problem z płynnością finansową, brak możliwości kredytowania, brak środków własnych na kontynuacje działalności. W prowadzeniu działalności mogą zaistnieć problemy prawne, które mogę wykluczyć dalszą możliwość współpracy lub znacznie utrudnić prowadzenie działalności.

Otrzymanie intratnej oferty kupna przedsiębiorstwa, która w znacznej mierze i ze znaczną nawiązką przewyższa spodziewany zysk właściciela, może również stać się powodem do sprzedaży biznesu. Zdarzają się oferty, które w zamyśle mają eliminację konkurencji, przejęcie rynku sprzedaży lub usług. Rynek rządzi się swoimi prawami i czasem duży zjada po prostu, mniejszego. Warto jeszcze nadmienić, że działanie rynku opiera się na koniunkturze. Okresy hossy i bessy, które niewielu jest w stanie przewidzieć mają również wpływ na decyzje. Współczesne problemy gospodarcze ocierające się o takie tragedie jak np. klęski, pandemie również wpływają na zakres działań gospodarczych. Niewiele potrzeba by rynek świetnie prosperującej branży, załamał się.

Podsumowując, to krótkie rozważanie - biznes na sprzedaż i powody decyzji zauważamy, że jest bardzo wiele przesłanek takich zachowań przedsiębiorców. Właściciele czasem przymusowo, czasem zachęceni korzystną w ich mniemaniu ofertą lub pozbawieni innej możliwości działania, decydują się na sprzedaż swojego biznesu.

Oszczędzania uczymy się od dziecka, zbierając monety do skarbonki. W przypadku biznesu jest podobnie. Tutaj również trzeba mądrze zarządzać rezerwami finansowymi by, mieć z czego, na wszelki wypadek korzystać w kryzysowej sytuacji. Brak perspektyw na rozwój biznesu powoduje utratę zapału, chęci do pracy i podjęcia jeszcze większego wysiłku. Działajmy zatem zgodnie z wewnętrznym przekonaniem i podejmujmy racjonalne decyzje, budując teraźniejszość i swoją przyszłość.

Kategorie: ogłoszenia biznesowesprzedam firmę budowlanąfirmy na sprzedaż
//M.K.
Fot.: https://unsplash.com/photos/fzOITuS1DIQZobacz również

Wycena przedsiębiorstwa, czy można samodzielnie wycenić własną firmę?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często stają przed dylematem ile tak naprawdę warte jest przedsiębiorstwo. Taka wycena jest bardzo potrzebna w celu realizacji wielu zdarzeń gospodarczych. A wśród nich najistotniejszymi są – sprzedaż udziałów, pozyskiwanie inwestora, ubieganie się o kredyt czy tez sprzedaż firmy. Wycena to po prostu określenie całkowitej wartości przedsiębiorstwa przy zastosowaniu wybranych...

Oszczędności w firmie – sposoby na redukcję kosztów

Wiele firm boryka się z problemami wydatków, właściciele muszą wprowadzać oszczędności. Jednak oszczędności to tak naprawdę nie tylko wydatki ale i rozwój firmy. Często sami pracownicy patrzą przychylnie na optymalizację kosztów, dzięki wdrożeniu automatyzacji procesów, zrealizowanych jest więcej zadań a pracownik może liczyć na realne profity.

Motywowanie pracowników - jak skutecznie to robić ?

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Jak napisać wezwanie do zapłaty - prosty przykład

Wezwanie do zapłaty to narzędzie tzw. miękkiej windykacji oraz sposób polubownego załatwienia sprawy z dłużnikiem. Jest to wymóg aby wystąpić na ścieżkę sądową. Zdarza się, że mamy do czynienia z nierzetelnym kontrahentem i musimy odzyskać swoją należność. Takie wezwanie powinno spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim należy poinformować o istniejącym zobowiązaniu oraz jego wysokości. Trzeba też ustanowić termin na uregulowanie należności, a także poinformować o konsekwencjach, wynikających z przekroczonego terminu

Promowanie produktu - jak skutecznie promować produkt w internecie

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Struktura biznesplanu: z czego powinien składać się biznesplan?

Biznesplan to swego rodzaju dokument sporządzany przy ubieganiu się o wszelkiego rodzaju dofinansowania. Powinien zawierać rzeczowe dane. Struktura biznesplanu głównie zależy od wielkości firmy, oraz tego w jakim celu jest sporządzany. Przed przygotowaniem biznesplanu, warto byłoby ustalić jego składowe. Nie ma szczególnych wytycznych z czego ma się składać, jednak podstawowe informacje powinny być zawarte w każdym typowym biznesplanie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2024 DEALDONE
Projekt i wykonanie: sitebysite.pl