BLOG
Nasz portal pomaga przedsiębiorcom w znalezieniu Inwestorów oraz prezentuje ciekawe formy inwestycji

Kupię spółkę - również zadłużoną

 

Kupię spółkę, od takich słów rozpoczyna się wiele ofert zakupu, zamieszczanych na stronach internetowych. Czy zastanawialiście się dlaczego ktoś chce kupić spółkę, czasem nawet zadłużoną? Zapewne gdyby zadać to pytanie przedsiębiorcy - jakiego chciałby dla siebie interesu odpowie takiego, który przynosi zysk i firmuje jego dobre imię. Zakup spółki to wyzwanie, tak samo ważne jak pytanie; a jeśli już kupię spółkę, to co dalej? Wizytówką każdego przedsiębiorcy jest biznes, który stanowi jego przestrzeń zawodową, w której się realizuje, z której może być dumny, która stanowi jego źródło utrzymania. Budując zatem swoją markę należy zwrócić uwagę na wiele aspektów związanych z podstawami własnego biznesu.  

 

Oferty zakupu spółek na rynku

Istnieje pewna niepisana zasada rynkowa, która mówi, że każdy towar znajdzie swojego nabywcę. Z całą pewnością jest w tym ziarno prawdy, chociaż z logicznego punktu widzenia, nikt nie chce zajmować się czymś, co w perspektywie nie przyniesie zysku. Istnieją jednak przedsiębiorcy oraz firmy, które w takich właśnie beznadziejnych przypadkach widzą potencjał i przyszłe zyski. Na rynku działa sporo firm, które profesjonalnie zajmują się skupowaniem podupadających spółek. Między innymi to one zamieszają ogłoszenia "kupię spółkę". Oferują przy tym, pomoc prawną i rozwiązania, które wydaja się korzystne dla nieszczęśników biznesowych, którzy stracili już siły i pomysły na ratowanie swoich przedsiębiorstw.

 

Legalność transakcji zakupu spółki

Zakup spółki jest legalną transakcją, nawet jeśli jest zadłużona. Inną kwestią pozostaje sposób dokonania transakcji. Zdarza się bowiem, że sprzedaż dokonywana jest za przysłowiową „złotówkę”, ale w praktyce znaczna część kwoty sprzedaży wędruje do rąk sprzedającego innym kanałem, nieoficjalnym. Trzeba tutaj wspomnieć, że w sprzedaży może chodzić głównie o pozbycie się długu. Nabywca będzie chciał na tym zarobić, nie myśląc o spłacie wierzycieli spółki. Przedsiębiorcy sprzedający swoje biznesy z reguły realizują sprzedaż nieświadomie, ale zdarza się, że również świadomie, unikając konsekwencji.

 

Zakup spółki z zyskiem

Przykładem przedsiębiorcy, który świetnie odnalazł się w tej materii jest amerykański miliarder Warren Buffett znany na całym świecie ekonomista, inwestor giełdowy, filantrop. Zasłynął z tego, że nabywał niedoszacowane spółki i w ten sposób zbił spory majątek. Jedną z firm, której akcje kupił, w drugiej połowie lat 80 – tych, była Coca-Cola. Dziś jedna z najbardziej liczących się marek na świecie. Strategia Buffetta polegała na nabywaniu dużych pakietów akcji, doskonale poznanych przedsiębiorstw. Stosował on m.in. metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Dziś Buffett posiada udziały o wartości 74,4 miliarda USD kompanii ubezpieczeniowej, a za jej pośrednictwem kontroluje ok. 12% American Express, ok. 8% Coca-Cola oraz 9,5% Gillete (część grupy Procter & Gamble) oraz inne notowane na New York Stock Exchange. Jest on niewątpliwym przykładem dobrego inwestora i nabywcy spółek.  

 

Zakupi spółki - jak działają pośrednicy

Wiele firm zajmujących się pomocą w sprzedaży oferuje swoje usługi. Pośredniczą one w tym nierzadko skomplikowanym procesie, wybawiając przedsiębiorców od dokonywania trudnych procedur osobiście. Chętnie pomogą w zmianie zarządu sprzedanego przedsiębiorstwa, przejęciu udziałów spółki przez nowego nabywcę. Proces transakcji może odbyć się nawet podczas, jednego spotkania w kancelarii notarialnej. Pamiętać należy, że sprzedaży można dokonywać również on-line ale tylko w wypadku kiedy spółka została tak właśnie, utworzona. Firmy, które ułatwiają zakup oferują również dodatkowe usługi m.in. zmianę adresów firmy, przedmiotu działalności, poprowadzą negocjacje spłaty wierzytelności oraz pomoc w działaniu zmierzającym do odzyskania rentowności spółki lub tez do jej likwidacji jeśli nie zachodzą takie przesłanki.

Firmę pośredniczącą w sprzedaży interesować będzie m.in. średnia obrotów, przychód i strata sprzedawanej spółki za rok bieżący, jak i również za rok ubiegły. Kiedy spółka została zarejestrowana, czy posiada stronę www i jak funkcjonuje w Internecie. Najważniejsza będzie również oferta cenowa.  

 

Wnioski

Zanim kupimy lub tez sprzedamy firmę, zastanówmy się jak chcemy to zrobić. Czasem szybkie i nieprzemyślane decyzje oraz działanie na własną rękę, może skutkować dużym ryzykiem niepowodzenia naszych działań. Pomoc fachowców może okazać się świetnym rozwiązaniem albo nawet, wybawieniem z opresji. Niezależnie od naszych intencji działajmy mądrze. Mając przysłowiowy „nóż na gardle”, zróbmy wszystko by minimalizować straty. Kiedy natomiast inwestujemy, dowiedzmy się wszystkiego o kupowanym przedmiocie transakcji.  

Kategorie: sprzedam firmę krakówszukam inwestorasprzedam firmę budowlaną
//M.K.

Zdjęcie poglądowe
Fot.: https://unsplash.com/photos/8i3n-EUCLqgZobacz również

Wycena przedsiębiorstwa, czy można samodzielnie wycenić własną firmę?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często stają przed dylematem ile tak naprawdę warte jest przedsiębiorstwo. Taka wycena jest bardzo potrzebna w celu realizacji wielu zdarzeń gospodarczych. A wśród nich najistotniejszymi są – sprzedaż udziałów, pozyskiwanie inwestora, ubieganie się o kredyt czy tez sprzedaż firmy. Wycena to po prostu określenie całkowitej wartości przedsiębiorstwa przy zastosowaniu wybranych...

Oszczędności w firmie – sposoby na redukcję kosztów

Wiele firm boryka się z problemami wydatków, właściciele muszą wprowadzać oszczędności. Jednak oszczędności to tak naprawdę nie tylko wydatki ale i rozwój firmy. Często sami pracownicy patrzą przychylnie na optymalizację kosztów, dzięki wdrożeniu automatyzacji procesów, zrealizowanych jest więcej zadań a pracownik może liczyć na realne profity.

Motywowanie pracowników - jak skutecznie to robić ?

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Jak napisać wezwanie do zapłaty - prosty przykład

Wezwanie do zapłaty to narzędzie tzw. miękkiej windykacji oraz sposób polubownego załatwienia sprawy z dłużnikiem. Jest to wymóg aby wystąpić na ścieżkę sądową. Zdarza się, że mamy do czynienia z nierzetelnym kontrahentem i musimy odzyskać swoją należność. Takie wezwanie powinno spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim należy poinformować o istniejącym zobowiązaniu oraz jego wysokości. Trzeba też ustanowić termin na uregulowanie należności, a także poinformować o konsekwencjach, wynikających z przekroczonego terminu

Promowanie produktu - jak skutecznie promować produkt w internecie

Produkt w sieci reklamować można na różne sposoby. Z resztą samo założenie sklepu internetowego wydaje się proste i dostępne dla każdego. Skoro wielu z nas korzysta podczas zakupów z oferty sklepów online, można by założyć, że sprzedaż w internecie idzie gładko. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, a problemy w sprzedaży online zdarzają się często. Pomimo że sam sklep jest skonstruowany poprawnie i zbudowany w pełni profesjonalnie, produkty mogą nie trafiać do odbiorców lub ich widoczność w sieci może być zbyt mała.

Struktura biznesplanu: z czego powinien składać się biznesplan?

Biznesplan to swego rodzaju dokument sporządzany przy ubieganiu się o wszelkiego rodzaju dofinansowania. Powinien zawierać rzeczowe dane. Struktura biznesplanu głównie zależy od wielkości firmy, oraz tego w jakim celu jest sporządzany. Przed przygotowaniem biznesplanu, warto byłoby ustalić jego składowe. Nie ma szczególnych wytycznych z czego ma się składać, jednak podstawowe informacje powinny być zawarte w każdym typowym biznesplanie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2024 DEALDONE
Projekt i wykonanie: sitebysite.pl